Unia Europejska logologotyp projektu Cyfrowa Gminagodłobipe puap 2

AKTUALNOŚCI

Spotkanie informacyjne o zasadach programu „CZYSTE POWIETRZE”

Spotkanie informacyjne o zasadach programu „CZYSTE POWIETRZE”

Wójt Gminy Sarnaki

Zaprasza mieszkańców gminy Sarnaki na spotkanie informacyjne o zasadach programu „Czyste powietrze”, które odbędzie się 15.10.2024 r. o godz. 18.00 w Świetlicy Wiejskiej w Chybowie

Mieszkańcy zainteresowani m.in. wymianą starych źródeł ciepła, termomodernizacją budynków, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, montażem lub modernizacją instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montażem instalacji solarnej lub fotowoltaicznej będą mogli uzyskać wszelkie potrzebne informacje od pracowników punktu konsultacyjno-informacyjnego Gminy Sarnaki.

Mieszkańców, którzy nie mogą przybyć na spotkanie zapraszamy do odwiedzenia punktu konsultacyjno-informacyjnego w Urzędzie Gminy Sarnaki, w godzinach 7.30 – 15.30, mile widziane wcześniejsze umówienie wizyty pod nr telefonu 83 888 90 13.

www.czystepowietrze.gov.pl

 

11 październik 2024
WIĘCEJ
Ogłoszenie o wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedania - działki w Sarnakach

Ogłoszenie o wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedania - działki w Sarnakach

10 październik 2024
WIĘCEJ
Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 18-31 października 2024 przeprowadzona zostanie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

Szczepionka jest dopuszczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie ma ukierunkowanego działania przeciw wściekliźnie.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
  • kontakt zwierząt domowych oraz gospodarskich ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii,
  • nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki należy natychmiast przemyć skórę wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa.

Plakat informujący o akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

10 październik 2024
WIĘCEJ
II Ogólnopolski Test Dysleksji

II Ogólnopolski Test Dysleksji

II Ogólnopolski Test Dysleksji - grafika promująca wydarzenie

Borykasz się z trudnościami w nauce? Czy rozumienie tekstu albo opanowanie reguł pisowni przychodzi Ci z wielkim trudem? A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie problemy u swojego dziecka? Mogą to być pierwsze symptomy dysleksji.

Jak się o tym przekonać? Ogromną szansą będzie II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, dostępnego bezpłatnie w dniach 7-13.10.2024 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wystarczy zainstalować aplikację ZDAY lub zarejestrować się przez przeglądarkę. Rozwiązanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń natychmiast pozna swój wynik. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Humanitas.

Rezultatem będzie procentowe prawdopodobieństwo występowania dysleksji, wraz z opisem wskazującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki. Warto ponownie zaznaczyć, że wynik testu należy traktować jako sygnał, czy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W żadnym wypadku nie stanowi on ostatecznej diagnozy.

II Ogólnopolski Test Dysleksji jest badaniem przesiewowym, które pozwoli nie tylko wykryć indywidualne symptomy, ale także da pełniejszy obraz dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy przygotują raport „Dysleksja w Polsce w 2024 r.”, który zostanie nieodpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym.

Test nie zastąpi wizyty w poradni, ale może być wskazówką, że warto się do niej udać. Dysleksji nie należy się obawiać ani wstydzić – zdiagnozowano ją u wielu znanych, odnoszących sukcesy osób.

Zbyt wielu uczniów dowiaduje się o możliwości posiadania dysleksji zbyt późno. Z tego powodu osiągają gorsze wyniki na egzaminach, gdyż podlegają ocenie na takich samych zasadach jak pozostali – mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. – Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.

Zapraszamy na stronę https://zday.pl/dysleksja/ , gdzie znajdą Państwo szczegóły wydarzenia. Jest ono adresowane do uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Rekomendujemy, by za dzieci poniżej 13 roku życia test wypełnili rodzice lub opiekunowie.

To bezpłatna inicjatywa portali edukacyjnych Dyktanda.pl i Zday.pl w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji cieszyła się wysoką frekwencją – wzięło w niej udział niemal 4000 uczniów. Wyniki te pozwoliły na przygotowanie raportu „Dysleksja w Polsce w 2023 r.”, który wykazał, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą dotykać nawet ponad połowy uczniów. To znacznie więcej niż sugerują oficjalne statystyki.

Zachęcamy do wzięcia udziału w teście już teraz. II Ogólnopolski Test Dysleksji jest dostępny bez opłat w dniach 7-13 października 2024 r.

Z poważaniem,
Zespół Zday.pl

08 październik 2024
WIĘCEJ
Zbiórka pieniężna Mazowieckiej Izby Rolniczej na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi

Zbiórka pieniężna Mazowieckiej Izby Rolniczej na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi

Grafika przedstawiająca akcję zbiórki pieniężnej Mazowieckiej Izby Rolniczej na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi

04 październik 2024
WIĘCEJ
Ponowne konsultacje społeczne i zaopiniowanie projektu „Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030"

Ponowne konsultacje społeczne i zaopiniowanie projektu „Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030"

Dotyczy projektu „Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030″
Termin zgłaszania uwag od: 2024-10-03
Termin zgłaszania uwag do: 2024-10-28

Zarząd Województwa Mazowieckiego ogłasza ponowne konsultacje społeczne projektu „Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030” zw. dalej PGO WM 2030 wraz z załącznikami:

  • Załącznikiem nr 1: Planem inwestycyjnym dla województwa mazowieckiego,
  • Załącznikiem nr 2: Programem zapobiegania powstawaniu odpadów dla województwa mazowieckiego,
  • Załącznikiem nr 3: Programem usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa mazowieckiego,
  • Załącznikiem nr 4: Prognozą oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2030,
  • Załącznikiem nr 5: Wykazem miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych transportów odpadów.

Cel konsultacji

Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag wszystkich środowisk na temat projektu dokumentu. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a w szczególności: mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i inne organy administracji państwowej, organizacje pozarządowe oraz środowiska akademickie.

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem:

https://mazovia.pl/pl/bip/zalatw-sprawe/ekologia-i-srodowisko/odpady/plan-gospodarki-odpadami-aktualizacje/konsultacje-spoleczne-projektu-planu-gospodarki-odpadami-dla-wojewodztwa-mazowieckiego-2030-1.html

03 październik 2024
WIĘCEJ
Ogłoszenie - przerwa w dostawie wody w miejscowości Chybów

Ogłoszenie - przerwa w dostawie wody w miejscowości Chybów

INFORMUJE SIĘ, IŻ W DNIU 3 PAŹDZIERNIKA 2024 r. (CZWARTEK)

NASTĄPI PRZERWA W DOSTAWIE WODY Z POWODU AWARII SIECI WODOCIĄGOWEJ

Planowany czas usunięcia awarii: do godz. 15.00

Za niedogodności przepraszamy

 

Dot. msc. Chybów  (nr 1 ÷ 105)

Urząd Gminy Sarnaki

03 październik 2024
WIĘCEJ
Informacja o przeprowadzeniu konsultacji społecznych

Informacja o przeprowadzeniu konsultacji społecznych

Informujemy, że Wójt Gminy Sarnaki zarządził przeprowadzenie konsultacji Programu Współpracy Gminy Sarnaki z Organizacjami Pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2004 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok. Konsultacje mają formę pisemnych opinii do projektu Programu.

Opinie można zgłaszać w terminie od dnia 1 października do 23 października br. (decyduje data wpływu do Urzędu) Gminy w Sarnakach.

Urząd Gminy Sarnaki

Załączniki do pobrania:

02 październik 2024
WIĘCEJ
XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Bohaterów Akcji V2

XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Bohaterów Akcji V2

Grafika przedstawiająca plakat promujący wydarzenie - XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Bohaterów Akcji V2

02 październik 2024
WIĘCEJ
15. edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2025

15. edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2025

Grafika promująca wydarzenie pod nazwą: 15. edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2025

Szanowni Państwo,

z przyjemnością zapraszamy na jubileuszową, 15. edycję Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2025, największej imprezy branżowej w Europie Środkowo-Wschodniej, dedykowanej producentom owoców i warzyw. To wyjątkowe wydarzenie to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi technologiami i praktyczną wiedzą z zakresu ogrodnictwa.

Dlaczego warto uczestniczyć?

Na powierzchni 28 tys. m² wystawcy z Polski i zagranicy zaprezentują szeroką gamę środków produkcji, w tym innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin oraz zaawansowane rozwiązania wspierające produkcję ogrodniczą. Na targach znajdą się firmy specjalizujące się w chłodnictwie, przechowalnictwie, maszynach do ogrodnictwa, sortowania i pakowania owoców i warzyw, a także producenci materiału szkółkarskiego i przedsiębiorstwa handlujące owocami oraz ich przetwórstwem.

Konferencje towarzyszące targom:

  • XV Konferencja Sadownicza
  • XII Konferencja Truskawkowa
  • XV Konferencja Warzywnicza
  • III Konferencja Jagodowa
  • II Konferencja Maszynowa
  • Uprawa Winorośli (NOWOŚĆ)

Nowości i atrakcje:

02 październik 2024
WIĘCEJ
Dzień Seniora w ramach zadania publicznego pt.: "AKADEMIA SENIORA"

Dzień Seniora w ramach zadania publicznego pt.: "AKADEMIA SENIORA"

Grafika przedstawiająca plakat promujący wydarzenie - Dzień Seniora w ramach zadania publicznego pt.: "AKADEMIA SENIORA"

26 wrzesień 2024
WIĘCEJ
Ogłoszenie - bezpłatna zbiórka folii rolniczych w Gminie Sarnaki

Ogłoszenie - bezpłatna zbiórka folii rolniczych w Gminie Sarnaki

Wójt Gminy Sarnaki informuje, że planowana jest bezpłatna zbiórka folii rolniczych. Folie rolnicze zostaną odebrane przez firmę P.P.H.U. „KORNEX” KORNELIA MRÓZ (prawdopodobnie będzie to w terminie 5-8 listopada 2024 r.).

Zbiórką objęte są folie rolnicze czarne, białe, folie po sianokiszonce białe/zielone, folie tunelowe, worki po nawozach oraz opakowania typu Big Bag (siatki i sznurki nie będą odbierane). Odpady powinny być posegregowane. Odpady zanieczyszczone ziemią, słomą nie będą odbierane. Transport oraz rozładunek odpadów do kontenera we własnym zakresie. O dacie, godzinie i miejscu zbiórki zostaniecie Państwo wcześniej poinformowani.

Prosimy o informację dotyczącą ilości odpadów zgodnie z załączonym formularzem, które podlegałyby zbiórce do dnia 18.10.2024 r. (dane te są konieczne, aby zbiórka mogła się odbyć).

Wszelkich informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy Sarnaki, pok. 103 lub telefonicznie 83 888 90 13 w godzinach pracy Urzędu.

 

Wójt Gminy Sarnaki

/-/ Grzegorz Arasymowicz

 

DO POBRANIA:

23 wrzesień 2024
WIĘCEJ
Konkurs fotograficzny "Dzień z ekonomią społeczną. Poznaj usługi społeczne"

Konkurs fotograficzny "Dzień z ekonomią społeczną. Poznaj usługi społeczne"

Grafika przedstawiająca opis konkursu fotograficzny "Dzień z ekonomią społeczną. Poznaj usługi społeczne"

Wydział Ekonomii Społecznej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego poświęconego ekonomii społecznej. W tym roku będzie ona przebiegać pod hasłem „DZIEŃ Z EKONOMIĄ SPOŁECZNĄ. POZNAJ USŁUGI SPOŁECZNE”.

Konkurs ma charakter otwarty i może wziąć w nim udział każdy, kto zawodowo nie zajmuje się fotografią.

Szczegóły konkursu oraz regulamin na stronie: Konkurs fotograficzny „Dzień z ekonomią społeczną. Poznaj usługi społeczne” – Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (mcps.com.pl)

Zachęca się do przysyłania zdjęć, najlepsze z nich, które wybierze Jury konkursu, zostaną nagrodzone okolicznościowymi dyplomami oraz statuetkami, jak również wartościowymi upominkami. Dodatkowym wyróżnieniem będzie ich opublikowanie na stronie internetowej: www.mcps.com.pl oraz na profilu ekonomii społecznej na Mazowszu na Facebook-u: facebook.com/ekonomiaspolecznanamazowszu/

Zostaną też dodatkowo wyeksponowane na wystawie fotograficznej zorganizowanej w przestrzeni publicznej.

Prace można przysyłać od 23 września do 27 października 2024 r. Laureaci konkursu zostaną wyłonieni: do 8 listopada br.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali, w trakcie Mazowieckiego Jarmarku Rozmaitości czyli Targów Ekonomii Społecznej, które odbędą się 5 grudnia 2024 r. w Centrum Handlowym BLUE CITY w Warszawie (na poziomie – 1).

23 wrzesień 2024
WIĘCEJ
Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027 w postaci dodatku motywacyjnego

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027 w postaci dodatku motywacyjnego

Grafika przedstawiająca polską flagę narodową - po lewej oraz polskie godło - po prawej

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027 w postaci dodatku motywacyjnego

Na mocy Uchwały nr 63 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. został ustanowiony rządowy program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”.

Rząd docenia ogromną odpowiedzialność i zaangażowanie pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. (…) Ich codzienna praca wiąże się z wieloma wyzwaniami i wymaga poświęcenia. Zdając sobie sprawę z wagi ich roli, rząd podejmuje działania mające na celu podniesienie rangi zawodu i poprawę warunków pracy tych osób.

Z uwagi na konieczność zagwarantowania adekwatności wynagrodzeń do wagi zadań realizowanych przez pracowników wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zatrudnionych przez jednostki organizacyjne gmin, powiatów, województw oraz przez podmioty niepubliczne, realizujące zadania na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego, ogłoszony został program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024–2027”.

Celem Programu jest dofinansowanie wynagrodzeń pracowników wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy przez jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu lub województwa) lub przez podmioty wykonujące zadania publiczne na ich zlecenie.

W ramach Programu przewiduje się dodatki do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł brutto
w okresie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2027 r . Dofinansowanie do wynagrodzenia otrzymują osoby zatrudnione na umowę o pracę, o których mowa w części III Programu.

Zadanie jest dofinansowane ze środków otrzymanych od Wojewody Mazowieckiego, zgodnie z umową nr WRPS-IV.946.11.73.2024, zawartą pomiędzy Gminą Sarnaki, a Wojewodą Mazowieckim we wrześniu 2024 r. Na realizację zadania w 2024 roku z budżetu państwa pozyskano środki w łącznej wysokości 7 222,80 zł (słownie: siedem tysięcy dwieście dwadzieścia dwa złote osiemdziesiąt groszy).

Jednostką odpowiedzialną za realizacje programu na terenie Gminy Sarnaki jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sarnakach.

19 wrzesień 2024
WIĘCEJ
Zaproszenie na webinarium CEDUR dla indywidualnych uczestników rynku finansowego "Najnowsze sposoby działania cyberoszustów - czyli jak nie dać się okraść w Internecie"

Zaproszenie na webinarium CEDUR dla indywidualnych uczestników rynku finansowego "Najnowsze sposoby działania cyberoszustów - czyli jak nie dać się okraść w Internecie"

Grafika promująca zaproszenie na webinarium CEDUR dla indywidualnych uczestników rynku finansowego "Najnowsze sposoby działania cyberoszustów - czyli jak nie dać się okraść w Internecie"

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza indywidualnych uczestników rynku finansowego na webinarium „Najnowsze sposoby działania cyberoszustów – czyli jak nie dać się okraść w Internecie” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR oraz kampanii World Investor Week (WIW), we współpracy z Komendą Główną Policji.

Webinarium odbędzie się 7 października 2024 roku (12:00-14:20).

Cel

Celem webinarium jest zwiększenie świadomości w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.

Zgłoszenia

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=90360&p_id=18

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane do 4 października 2024 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco.

Informacje techniczne

W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie.

Opłaty

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Załączniki do pobrania:

19 wrzesień 2024
WIĘCEJ

Więcej artykułów...