logotyp projektu Mazowsze bez smoguUnia Europejska logogodłobipe puap 2

AKTUALNOŚCI

Informacja Wojewody Mazowieckiego dot. programu płatności dla małych gospodarstw

Informacja Wojewody Mazowieckiego dot. programu płatności dla małych gospodarstw

Do końca sierpnia br. rolnicy prowadzący małe gospodarstwa (do 5 ha użytków rolnych) mogą przystąpić do programu płatności dla małych gospodarstw realizowanego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Z uwagi na krótki termin, jaki pozostał na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa żądania przyznania tego wsparcia, zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie w upowszechnieniu informacji na temat tego programu. Poniżej przekazuję informacje do wykorzystania w przedmiotowym zakresie.

W terminie do 31 sierpnia br. rolnicy mogą złożyć żądanie (oświadczenie) przyznania płatności dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich. Nabór prowadzony jest przez system teleinformatyczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Płatność dla małych gospodarstw jest jednoroczna i dobrowolna i może zostać przyznana rolnikom:

  • posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych;
  • którzy wcześniej złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich na 2023 r. i tylko jeżeli uzyskali płatności w 2022 r. (lub są następcami prawnymi takich
    rolników).

Kwota wsparcia wyniesie równowartość w złotych kwoty 225 EUR/ha (maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo). Zgodnie z przepisami unijnymi płatność dla małych gospodarstw zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, tj. podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, ekoschematy i płatności związane z produkcją.

Jednocześnie rolnicy ubiegający się o płatność dla małych gospodarstw nadal będą uprawnieni do uzyskania:

  • Uzupełniającej Płatności Podstawowej – dodatkowej płatności finansowanej z budżetu krajowego oraz
  • wsparcia w ramach II filaru WPR, tj. np. płatności rolno-środowiskowo- klimatycznych, płatności ONW, płatności ekologicznych.

W związku z tym każdy rolnik powinien ocenić, co jest bardziej opłacalne, tj. pozostanie przy wcześniejszym wniosku, czy – zamiast tego – otrzymanie płatności dla małych gospodarstw.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr/platnosc-dla-malych-gospodarstw-2023 .

Wprowadzenie płatności dla małych gospodarstw w kampanii 2023 r. jest odpowiedzią na zgłaszane trudności związane z pierwszym rokiem przyznawania wsparcia bezpośredniego na nowych zasadach. Dzięki tej płatności gospodarstwa najmniejsze (do 5 ha), a więc w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, będą mogły uzyskać wsparcie w znacznie uproszczonej formie. Te gospodarstwa zyskają dodatkowy rok na przygotowanie się i dostosowanie swoich gospodarstw do nowych wymagań związanych ze wsparciem realizowanym na nowych zasadach wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (w szczególności z ekoschematami).

Z up. WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

/-/ Aleksandra Krzoska

Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa

29 sierpień 2023
WIĘCEJ
Zgłoś Wolontariusza w konkursie "Mazowieckie Barwy Wolontariatu"

Zgłoś Wolontariusza w konkursie "Mazowieckie Barwy Wolontariatu"

Zgłoś wolontariusza - grafika

Budują więzi oparte na zaufaniu i solidarności, niosą pomoc potrzebującym z uśmiechem i otwartością – tacy są Wolontariusze z Mazowsza.

Województwo Mazowieckie już po raz trzynasty ogłasza konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”, zwany dalej „Konkursem”. Jego celem jest nagrodzenie Wolontariuszy, liderów społecznych za ich działalność na rzecz województwa mazowieckiego i jego mieszkańców, popularyzacja dokonań wolontariuszy jako dobrych praktyk, w tym realizowanych indywidualnie lub w partnerstwie z mazowieckimi organizacjami pozarządowymi oraz zachęcanie mieszkańców Mazowsza do podejmowania aktywności wolontariackiej.

Kogo i w jakich kategoriach można zgłosić?

Laureaci Konkursu będą wybierani w następujących kategoriach:

  • stałych:
  1. a) wolontariat młodzieży – kogo można zgłosić? Osoby indywidualne tj. dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz studentów (wolontariat indywidualny) lub formalne i nieformalne grupy wolontariackie, w tym szkolne i studenckie koła wolontariatu (wolontariat grupowy), którzy podejmowali bezinteresownie różnorodne inicjatywy na rzecz dobra innych, promujące ideę wolontariatu oraz postawy otwartości oraz zaangażowania na rzecz społeczności i osób potrzebujących wsparcia, także przy wsparciu placówek edukacyjnych,
  2. b) wolontariat dorosłych aktywnych społecznie – kogo można zgłosić? Osoby indywidualne aktywne zawodowo, poszukujące pracy, zagrożone wykluczeniem społecznym (wolontariat indywidualny) lub formalne i nieformalne grupy wolontariackie (wolontariat grupowy), wolontariuszy – lokalnych liderów działalności społecznej, którzy podejmowali bezinteresowną aktywność społeczną, angażując się w inicjatywy, budujące wspólnotę obywatelską, prowadzili działalność na rzecz innych w ramach wolontariatu pracowniczego,
  3. c) wolontariat seniorów – kogo można zgłosić? Osoby indywidualne tj. seniorów (wolontariat indywidualny) lub formalne i nieformalne grupy seniorów (wolontariat grupowy), którzy podejmowali bezinteresowną aktywność społeczną na rzecz lokalnej społeczności, realizując inicjatywy społeczne budujące wspólnotę obywatelską, działając na rzecz potrzebujących,
  4. d) Nagroda mieszkańców Mazowsza – Kandydat zgłoszony w kategoriach, o których mowa w pkt a-c, zostanie wyłoniony głosami mieszkańców województwa mazowieckiego. Na stronie mazovia.pl w zakładce > „Wolontariat” > Mazowieckie Barwy Wolontariatu zostaną opublikowane wizytówki Kandydatów, z którymi będą mogli zapoznać się mieszkańcy województwa mazowieckiego i następnie zagłosować wypełniając online formularz głosowania. Szczegółowe informacje oraz termin głosowania zostanie opublikowany na stronach mazovia.pldialog.mazovia.pl oraz portalach społecznościowych Facebook prowadzonych przez Organizatora;
24 sierpień 2023
WIĘCEJ
Diagnoza Problemów Społecznych na terenie Gminy Sarnaki - kwestionariusz ankiety internetowej

Diagnoza Problemów Społecznych na terenie Gminy Sarnaki - kwestionariusz ankiety internetowej

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że od 24 sierpnia 2023 r.  do 15 września 2023 roku, na terenie naszej gminy są realizowane badania ankietowe związane z opracowywaniem Strategii lokalnych zagrożeń społecznych i Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi.

Pozyskane w badaniach dane statystyczne będą wykorzystane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej oraz będą stanowiły podstawę do opracowania dokumentu jakim jest Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sarnaki na lata 2023-2030 oraz Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Sarnaki na lata 2024-2027.

Badania realizowane są metodą internetową – kwestionariusz ankiety internetowej znajduje się w poniższym linku:

http://www.diagnoza-spoleczna.pl/link/004b14479e061315f

Zachęcamy do udziału w badaniu.

24 sierpień 2023
WIĘCEJ
Niezłe ziółko - warsztaty kulinarne - zaproszenie

Niezłe ziółko - warsztaty kulinarne - zaproszenie

Niezłe ziółko - warsztaty kulinarne - plakat
#Mazowszepomaga, #MCPSpomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka, #MCPS

21 sierpień 2023
WIĘCEJ
Informacja Kierownika GOPS w Sarnakach o terminie składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego

Informacja Kierownika GOPS w Sarnakach o terminie składania wniosków o przyznanie stypendium szkolnego

Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego na rok 2023/2024, należy składać w Gminny Ośrodku Pomocy Społecznej w Sarnakach – pokój nr 7

 

  • do 15 września danego roku szkolnego – w przypadku uczniów szkół podstawowych,
  • do 15 października danego roku szkolnego – w przypadku słuchaczy kolegiów.
18 sierpień 2023
WIĘCEJ
Komunikat - prośba o oszczędne gospodarowanie wodą

Komunikat - prośba o oszczędne gospodarowanie wodą

SZANOWNI PAŃSTWO,

Ze względu na utrzymujące się upały na terenie Gminy Sarnaki

ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ O OSZCZĘDNE GOSPODAROWANIE WODĄ

Proszę o nie używanie wody pobieranej z wodociągu gminnego do podlewania trawników, napełniania basenów kąpielowych, itp.

Woda to nasze ogólne dobro. Korzystając z umiarem i rozsądkiem z wody wszyscy mieszkańcy naszej gminy będą mieli do niej dostęp.

 

Wójt Gminy Sarnaki

/-/ Grzegorz Arasymowicz

18 sierpień 2023
WIĘCEJ
Konkurs - Lokalne Ekopraktyki

Konkurs - Lokalne Ekopraktyki

konkurs Lokalne Ekopraktyki - grafika

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza organizacje działające w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich do udziału w konkursie „Lokalne Ekopraktyki”. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych inicjatyw ekologicznych (zrealizowanych na przestrzeni przynajmniej ostatniego roku, licząc od daty ogłoszenia konkursu), przez organizacje lokalne.

Uczestnikami konkursu mogą zostać przykładowo: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Gminne Ośrodki Kultury, organizacje społeczne, towarzystwa regionalne i inne organizacje pozarządowe działające na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich, posiadające wpis w odpowiednim dla wykonywanej działalności rejestrze, prowadzące działalność na minimum rok przed dniem ogłoszenia konkursu.

Zgłaszana do konkursu ekopraktyka musi spełnić warunek, tj. w projekt musi zostać zaangażowanych co najmniej 5 osób.

Przykładowe inicjatywy, które można zgłaszać do konkursu, to m.in. sposoby na oszczędzanie energii i zasobów, takie jak np. zbieranie deszczówki; różnorodne biologicznie ogródki; retencja wody; proekologiczne miejsce spotkań; wymiana sąsiedzka; warsztaty ekologiczne; naprawy w duchu no-waste; niemarnowanie żywności, niemarnowanie zasobów.

Najciekawsze inicjatywy ekologiczne zostaną nagrodzone oraz zaprezentowane w publikacji MKiŚ.

Więcej informacji oraz regulamin znajduje się na stronie konkursu: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/ekopraktyki.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 8 września.

Osobą do kontaktu w sprawie jest Pani Maryna Matarewicz-Wiak mmatarew@mos.gov.pl, tel. kom. 797 923 351.

18 sierpień 2023
WIĘCEJ
Ogłoszenie - przerwa w dostawie wody 17.08.2023 r.

Ogłoszenie - przerwa w dostawie wody 17.08.2023 r.

 

INFORMUJE SIĘ, IŻ W DNIU 17.08.2023 r. (CZWARTEK)

NASTĄPIŁA PRZERWA W DOSTAWIE WODY Z POWODU AWARII GŁÓWNEJ MAGISTRALI WODOCIĄGOWEJ W TERLIKOWIE.

PRZEWIDYWANY CZAS USUNIĘCIA AWARII: 13.00

Za utrudnienia z góry przepraszamy

 

Dotyczy msc. Terlików, Nowe Litewniki, Stare Litewniki, Płosków, Nowe Hołowczyce:

 

Urząd Gminy Sarnaki

17 sierpień 2023
WIĘCEJ
Obrady LXVI Zwyczajnej Sesji Rady Gminy w Sarnakach 23 sierpnia 2023 r.

Obrady LXVI Zwyczajnej Sesji Rady Gminy w Sarnakach 23 sierpnia 2023 r.

RG.0002.9.2023

Sarnaki, dnia 16 sierpnia 2023 r.

 

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40 z późn. zm.) zwołuję na dzień 23 sierpnia 2023 r. (środa) o godzinie 14:00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Sarnakach LXVI Zwyczajną Sesję Rady Gminy w Sarnakach z proponowanym porządkiem obrad:

 

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawy organizacyjne:
    1. stwierdzenie prawomocności obrad;
    2. przedstawienie i przegłosowanie ewentualnych zmian w porządku obrad.
  1. Informacja Wójta Gminy na temat realizacji uchwał podjętych na ostatniej sesji.
  2. Informacja Wójta Gminy o pracy w okresie między sesjami.
  3. Informacja Przewodniczącego Rady o pracy między sesjami.
  4. Informacja Skarbnika Gminy na temat stanu finansów gminy.
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:
    1. zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023 – 2031;
    2. zmian w budżecie gminy na rok 2023;
    3. zmiany uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łosickiemu w 2023 r. na realizację zadania pod nazwą „Przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysu inwestorskiego dla utworzenia Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Litewnikach – jednostki budżetowej Powiatu Łosickiego”;
    4. zmiany uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia terminu płatności i wynagrodzenia za inkaso;
    5. zmiany uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso;
    6. wymagań, jakie powinien spełnić przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia
      w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Sarnaki;
    7. wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Sarnaki;
    8. udzielenia bonifikaty na sprzedaż lokali mieszkalnych najemcom w budynku mieszkalnym przy ul. Jana Kilińskiego 3 w Sarnakach
  1. Przyjęcie protokołu z LXV Zwyczajnej Sesji Rady Gminy z dnia 13 lipca 2023 r.
  2. Sprawy różne i wolne wnioski.
  3. Zamknięcie obrad.

 

Przewodnicząca Rady Gminy

/-/ Justyna Filipiuk

16 sierpień 2023
WIĘCEJ
Uroczyste poświęcenie organów oraz Koncert inauguracyjny

Uroczyste poświęcenie organów oraz Koncert inauguracyjny

Uroczyste poświęcenie organów oraz Koncert inauguracyjny - plakat

16 sierpień 2023
WIĘCEJ
Klasyczne Koncerty w Gminie Sarnaki

Klasyczne Koncerty w Gminie Sarnaki

Klasyczne Koncerty w Gminie Sarnaki - plakat Serpelice

14 sierpień 2023
WIĘCEJ
Ryczałtowe płatności dla małych gospodarstw

Ryczałtowe płatności dla małych gospodarstw

Ryczałtowe płatności dla małych gospodarstw - plakat

14 sierpień 2023
WIĘCEJ
Obchody Święta Wojska Polskiego w Gminie Sarnaki

Obchody Święta Wojska Polskiego w Gminie Sarnaki

Plakat informujący o obchodach Święta Wojska Polskiego w Gminie Sarnaki

13 sierpień 2023
WIĘCEJ
"SILNA BIAŁO-CZERWONA" - ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

"SILNA BIAŁO-CZERWONA" - ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

Święto Wojska Polskiego - informacja prasowa zdjęcie

Od 12 do 15 sierpnia będzie można spotkać się z żołnierzami Wojska Polskiego na piknikach wojskowych w każdym województwie, w blisko 70 lokalizacjach, także w małych miejscowościach i gminach, gdzie mieszkańcy nie często mają możliwość spotkania z żołnierzami.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, więcej szczegółów wkrótce.

BIAŁO-CZERWONA w Święto Wojska Polskiego – Ministerstwo Obrony Narodowej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

08 sierpień 2023
WIĘCEJ
Informacja Wójta Gminy Sarnaki - szacowanie szkód spowodowanych suszą w 2023 r.

Informacja Wójta Gminy Sarnaki - szacowanie szkód spowodowanych suszą w 2023 r.

Drodzy Rolnicy,

informuję, że wprowadzono zmiany w sposobie szacowania strat spowodowanych suszą w 2023 r.

W związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2023 r., poz. 1350) dalej rozporządzenie zmieniające, które regulują mechanizm powołania i działania komisji ds. oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r., o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r., poz. 477) dotychczas powołane komisje w składzie określonym w Zarządzeniu Wojewody Mazowieckiego z dnia 30 marca 2023 r. będą miały przypisane kompetencje do szacowania strat powstałych również w wyniku suszy.

APLIKACJA „zgłoś szkodę rolniczą” POZOSTAJE PODSTAWOWĄ METODĄ SZACOWANIA SUSZY. Została ona uruchomiona w dniu 21 lipca 2023r. (logowanie możliwe m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, e-dowód)

Za pomocą aplikacji można oszacować szkody również po zbiorach. Zgłoszenie wniosku w aplikacji jest KONIECZNE do uzyskania w późniejszym terminie protokołu lub kalkulacji strat wygenerowanych automatycznie przez aplikację.

W przypadku uwag do wyników oszacowania start przez aplikację rolnik może zwrócić się o dodatkowe oszacowanie szkód przez komisję gminną (która dokona oceny start podczas wizji w terenie). Rolnik powinien złożyć wniosek w Urzędzie Gminy w Sarnakach w pok. nr 103, z takim wyprzedzeniem aby komisja mogła oszacować straty w terenie, tj. uprawa w plonie głównym, którą rolnik zgłasza do oszacowania musi znajdować się na polu w dniu lustracji. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa i Wojewody szacunek dokonywany przez komisje gminne nie jest możliwy po sprzątnięciu rośliny w plonie głównym. Do wniosku należy dołączyć ksero wniosku o płatność obszarową złożonego do ARiMR za 2023 rok.

Zaznaczyć należy, że wniosek złożony tylko do komisji gminnej, która z oględzin będzie mogła sporządzić tylko raport, jest nie wystarczający do otrzymania wsparcia, konieczne jest bowiem złożenie wniosku przez aplikację. Natomiast odwrotnie, tj. jeśli rolnik nie zgłosi wniosku do komisji
gminnej, a złoży wniosek w aplikacji publicznej na stronie Ministerstwa, będzie mógł wygenerować kalkulację lub protokół strat, będący podstawą do otrzymania wsparcia.

SZACOWANIE STRAT PRZEZ KOMISJĘ JEST CZYNNOŚCIĄ DODATKOWĄ.

PODSTAWĄ SZACUNKU STRAT JEST ZGŁOSZENIE W APLIKACJI „ZGŁOŚ SZKODĘ ROLNICZĄ”. – link do aplikacji https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

Wójt Gminy Sarnaki
/-/ Grzegorz Arasymowicz

07 sierpień 2023
WIĘCEJ

Więcej artykułów...