SZKOLENIE PODSTAWOWE
Stosowanie środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu naziemnego przeznaczonego do stosowania tych środków, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie
Zespół Szkół nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Staszica w Łosicach. Łosice ul. Radzyńska 1
28-29.03.2023 godz. rozpoczęcia 8.30
Koszt 180 zł
Wykładowca: Krzysztof Rzewuski. MODR Warszawa Oddział Siedlce
Organizator : Łukasz Ostaszewski MODR Warszawa Oddział Siedlce PZDR Łosice
Zapisy na szkolenie 512 267 644 – Łukasz Ostaszewski MODR Warszawa
SZKOLENIE
Interwencje rolno-środwiskowo-klimatyczne WPR 2023-2027. Ekoschematynowym instrumentem finansowym WPR 2023-2027
Sarnaki UG sala konferencyjna 15.03.2023 r. godz. rozpoczęcia 10.00
Wykładowca: Krystyna Szczygielska MODR Warszawa Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
Zapisy na szkolenie 512 267 644 – Łukasz Ostaszewski MODR Warszawa
Pełna treść obwieszczenia do pobrania
Kampania przygotowana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.
Wniosek o 500+ przez aplikację mobilną mZUS
Od 1 lutego można już składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.
Wnioski o 500+ teraz również w aplikacji mZUS
Teraz łatwo i wygodnie można złożyć wniosek o 500+ przez bezpłatną aplikację mobilną mZUS. Aplikacja mZUS jest przeznaczona dla osób, które mogą skorzystać z programów świadczeń dla rodzin, tj. świadczenia wychowawczego 500+ oraz świadczenia dobry start 300+. To łatwy i wygodny sposób na złożenie wniosku. Aplikację wystarczy ściągnąć na swój telefon i powiązać z profilem na PUE ZUS. Złożenie wniosku dzięki aplikacji jest najwygodniejszą formą i trwa zaledwie kilka minut.
Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:
Więcej informacji o nowym narzędziu znajdą Państwo na stronie ZUS – Więcej o aplikacji mZUS .
Informacje o przysługujących świadczeniach rodzinnych można znaleźć na stronie ZUS – Więcej o świadczeniu 500+.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie Oddział w Łosicach informuje, iż z uwagi na zauważalną poprawę sytuacji epidemiologicznej należy oczekiwać przywrócenia obowiązków posiadania ważnych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin oraz badania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin przez producentów rolnych. W przypadku zniesienia stanu zagrożenia epidemiologicznego czas na uzupełnienie kwalifikacji w zakresie szkoleń oraz przeprowadzenie badań sprzętu będzie wynosił 30 dni.
W związku z powyższym przypominamy, że osoby stosujące środki ochrony roślin muszą posiadać odpowiednie szkolenia potwierdzone aktualnym na czas wykonywania zabiegów zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów.
Ponadto na posiadaczach opryskiwaczy ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną sprzętu. Badania sprawności technicznej opryskiwaczy powinny być przeprowadzane w odstępach czasu nie dłuższych niż 3 lata, przy czym pierwsze badanie sprawności opryskiwacza powinno być przeprowadzone przed upływem 5 lat od dnia jego zakupu. Do czasu przeprowadzenia pierwszego badania sprawności technicznej opryskiwacza posiadacz jest obowiązany do przechowywania dowodów jego zakupu. W przypadkach kiedy opryskiwacz został poddany złomowaniu, został sprzedany lub z innych powodów nie jest użytkowany w gospodarstwie, należy złożyć do WIORiN w Warszawie Oddział w Łosicach, ul. Kolejowa 23 (tel. 83 359 01 86) pisemne oświadczenie w celu wykreślenia sprzętu z ewidencji.
Użytkownik profesjonalny jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji zawierającej nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin. W dokumentacji musi również być wskazany sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.
Niedopełnienie powyższego obowiązku podlega karze grzywny – art. 76 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin!!!
Jacek Jaszczuk
Kierownik Oddziału w Łosicach
UWAGA KRWIODAWCY !
W dniu 07.03.2023 r. (wtorek) w godzinach od 9:00-12:00 przy Domu Kultury w Łosicach zostanie podstawiony ambulans, w którym będzie można oddać krew.
Wszystkich chętnych, którzy bezinteresownie chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi bardzo serdecznie zapraszam.
Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Łosicach
/-/ Grażyna Kasprowicz
SZKOLENIE
Zasady prowadzenia gospodarstw w systemie rolnictwa ekologicznego, nowe możliwości dofinansowania od 2023 roku.
Sarnaki UG sala konferencyjna 09.03.2023 r. godz. rozpoczęcia 10.00
Wykładowca: Olga Skwierczyńska MODR Warszawa Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska
Zapisy na szkolenie 512 267 644 – Łukasz Ostaszewski MODR Warszawa
Zakres tematyczny:
Sarnaki, 20.02.2023 r.
Przewodnicząca
Rady Gminy w Sarnakach
Mieszkańcy Gminy Sarnaki
wszyscy
Zawiadamiam o obradach LIX zwyczajnej sesji Rady Gminy w Sarnakach, które odbędą się w dniu 27 lutego 2023 roku o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sarnakach.
Proponowany porządek obrad:
Przewodnicząca Rady Gminy
Justyna Filipiuk
Informacja
Firma Garden Serwis informuje, że od dnia 01.03.2023 r. nastąpi zmiana godziny odjazdu autobusu na linii Serpelice – Biała Podlaska.
Nowa godzina odjazdu z przystanku w Serpelicach to – 06.15
Informacja głównie dotyczy mieszkańców wsi Borsuki i Serpelice.
Urząd Gminy Sarnaki
SZKOLENIE
Dobrostan zwierząt jako element walki z antybiotykoopornością.
Sarnaki UG sala konferencyjna 01.03.2023 r. godz. rozpoczęcia 10.00
Wykładowca: Katarzyna Zybert MODR Warszawa
Zapisy na szkolenie 512 267 644 – Łukasz Ostaszewski MODR Warszawa
Zakres tematyczny:
dot. wszczęcia postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi ekspresowej S-19 na odcinku Malewice – Chlebczyn wraz z budową dwóch węzłów drogowych oraz niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi oraz zatwierdzenia podziału nieruchomości
Pełna treść obwieszczenia Wojewody Podlaskiego – do pobrania