Marszałek Województwa Mazowieckiego zaprasza mieszkańców województwa mazowieckiego do udziału w głosowaniu na Kandydatkę/Kandydata – Wolontariuszkę/Wolontariusza w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.
Głosowanie odbędzie się w terminie od 17 do 30 października 2023 r.
W głosowaniu na Kandydatkę/Kandydata – Wolontariuszkę/Wolontariusza w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza” w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” może wziąć udział każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego.
Dodatkowych informacji w sprawie udziela pracownik Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych, Marzena Kuchta, tel. 22 437 94 74, e-mail: marzena.kuchta@mazovia.pl.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: 7-10 lat, 11-15 lat, 16-18 lat. Uczestnicy konkursu mają za zadanie napisać wiersz obejmujący maksymalnie 25 wersów. Najlepsze prace zostaną nagrodzone zestawami nagród.
Konkurs jest realizowany w ramach obchodów Dnia Krajobrazu, który w 2023 roku organizowany jest pod hasłem „Doceń lokalność”.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Dzień Krajobrazu 2023 służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się, pracujemy, byśmy mogli chronić to, co jest w nich najcenniejsze.
Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki, chaty, kamienice, dwory, kościoły, zabytki czy zdobienia domów. Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli, że jest w niej cząstka nas samych. Doceniajmy lokalność!
Szczegóły konkursu można znaleźć w regulaminie konkursu dostępnym poniżej oraz na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie
Załącznik:
Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do konsultacji projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2024 rok.
Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od 6 do 27 października 2023 r.
Projekt został:
[…]
Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot? A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.
Jak się o tym przekonać? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, dostępny w dniach 5-10.10.2023r. Udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zarejestrować się przez przeglądarkę.
Wykonanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczestnik od razu pozna swój rezultat. Będzie nim przedstawione w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję wraz z komentarzem identyfikującym Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki.
Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastępuje wizyty w poradni, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie należy się bać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w odniesieniu sukcesu.
– Wielu uczniów zbyt późno dowiaduje się, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają między innymi gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów – mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. – U podstaw Ogólnopolskiego Testu Dysleksji leży zapobieganie takim sytuacjom.
Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/ i zapoznania się ze szczegółami wydarzenia.
Ogólnopolski Test Dysleksji skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy podstawówki wzwyż). W przypadku, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, rekomendujemy, aby test był wypełniany przez rodzica lub opiekuna prawnego.
To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy serwisu edukacyjnego Zday.pl, pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz fundacji Kopalnia Pomysłów. Test odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/
Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc w dotarciu z powyższą wiadomością do Państwa odbiorców.
Z poważaniem,
Zespół Zday.pl
UWAGA
Niniejszym informuje się, że w związku z robotami budowlanymi prowadzonymi przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego „TRE-DROM” Sp. z o.o., ul. Metalowa 10, 21-500 Biała Podlaska na drodze powiatowej nr 2007W w msc. Borsuki
na odcinku, ok. 1,6 km w miejscowości Borsuki (na wysokości posesji od nr 1 do 45)
Urząd Gminy Sarnaki
INFORMUJE SIĘ, IŻ W DNIU 3 PAŹDZIERNIKA 2023 r. (WTOREK) w godz. 10.00 – 14.00
w msc. SERPELICE oraz BORSUKI
NASTĄPI PRZERWA W DOSTAWIE WODY Z POWODU USUWANIA AWARII SIECI WODOCIĄGOWEJ
Urząd Gminy Sarnaki
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego – jak działają oszuści i jak się przed nimi chronić” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Webinarium (spotkanie online) odbędzie się 23 listopada 2023 roku (10:00-11:15).
Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=83970&p_id=18
Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium.
W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu wydarzenia, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie będą przesyłane na bieżąco.
Nadsyłanie pytań – istnieje możliwość nadsyłania anonimowych pytań dotyczących tematyki webinarium, poprzez elektroniczny formularz, do 17 listopada 2023 roku. Link do strony formularza z pytaniami:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=83969&p_id=18
Celem spotkania online (webinarium) jest budowanie odporności seniorów na działania przestępców podszywających się pod pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex.
Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane najpóźniej 22 listopada 2023 roku,
a szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem na spotkanie.
Udział w webinarium jest bezpłatny.