Celem Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 – w ramach Podprogramu 2024 będzie przeciwdziałanie derywacji materialnej poprzez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnienie środków towarzyszących wspierających ich włączenie społeczne w okresie grudzień 2024 r. – wrzesień 2025 r.
Zgodnie z zapisami Programu, pomoc żywnościowa będzie kierowana do grup najbardziej potrzebujących tj. osób z niepełnosprawnościami, osób bezdomnych, obywateli państw trzecich, osób obcego pochodzenia i należących do mniejszości (w tym społeczności marginalizowane, jak Romowie) oraz osób, które spełniają kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej m.in.: ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc domowa, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudność w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r.
o cudzoziemcach, trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa, klęska żywiołowa lub ekologicznej.
Do skorzystania z pomocy żywnościowej w ramach FEPŻ uprawnia dochód nieprzekraczający 265% kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej.
Kwoty kryterium dochodowego kwalifikujące do Programu FEPŻ – Podprogram 2024 wynoszą:
Uwaga: Od 1 stycznia 2025 r. dochód uprawniający do pomocy żywnościowej z Programu [265% kryterium z ustawy o pomocy społecznej] będzie wynosić odpowiednio:
Działania w ramach Programu FEPŻ – Podprogram 2024 będą opierały się na przekazywaniu osobom najbardziej potrzebującym artykułów spożywczych (w formie paczek) lub posiłków oraz prowadzeniu działań o charakterze indywidualnym lub zbiorowym, mającym na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących np. doradztwo indywidualne, wsparcie psychologiczne, bezpieczeństwo finansowe i zarządzanie budżetem domowym, pomoc prawna, profilaktyka zdrowotna, rozwój umiejętności zwiększających samodzielność odbiorców końcowych, np. rozwiązywanie konfliktów w rodzinie, działania integracyjne promujące zaangażowanie odbiorców końcowych w ramach społeczności lokalnych (np. wolontariat), działania propagujące zasady horyzontalne wdrażania Funduszy Europejskich.
Informujemy, że od 01.12.2024 r. do 31.01.2025 r. można wypełniać skierowania kwalifikujące osoby do Podprogramu 2024 r.
Natomiast pomoc żywnościowa osobom najbardziej potrzebującym będzie przekazywana w okresie grudzień 2024- wrzesień 2025 r.
Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2024