Rozpoczyna się badanie organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji, NGO, kół gospodyń wiejskich, OSP…) działających w województwie mazowieckim.
Badanie prowadzone jest przez Fundację Optimum Pareto na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Celem badania jest poznanie sytuacji organizacji pozarządowych, warunków
w jakich działają, ich potrzeb i doświadczeń ze współpracy z instytucjami publicznymi oraz przygotowanie rekomendacji do wieloletniego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi.
Ankieta dostępna jest w Internecie do 5 września br. pod adresem https://form.typeform.com/to/RfrwhFTz
Zapraszamy do jej wypełnienia. Jet to pierwszy etap szeroko zakrojonego badania, dzięki któremu głos organizacji pozarządowych działających w województwie mazowieckim zostanie wysłuchany i wzięty pod uwagę przez instytucje województwa podczas planowania dalszej współpracy.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie informuje, iż z dniem 15 lipca 2022 roku weszła w życie uchwała nr 97/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 21 czerwca 2022 roku w sprawie określenia terminów zakończenia okresów zbiorów poszczególnych gatunków roślin uprawnych na terenie województwa mazowieckiego dla celów zachowania uprawnień do odszkodowania za szkody łowieckie (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 6976), którą zostały zmienione dotychczasowe terminy zakończenia okresów zbiorów dla gryki, kukurydzy na zielonkę, kukurydzy na ziarno, buraków cukrowych, rzepaku ozimego, soi, strączkowych pastewnych na zielonkę (w plonie wtórnym lub jako międzyplon ścierniskowy).
Jednocześnie utraciła moc uchwała nr 108/18 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 19 czerwca 2018 roku w sprawie terminów zakończenia okresów zbiorów poszczególnych gatunków roślin uprawnych na terenie województwa mazowieckiego dla celów zachowania uprawnień do odszkodowania za szkody łowieckie, obowiązujących od 2018 roku (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 6478).
Zgodnie z Prawem łowieckim posiadaczom uszkodzonych przez zwierzęta łowne upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały, odszkodowanie nie przysługuje.
ZAŁĄCZNIK:
Informacja z prognozą pogody dla Województwa Mazowieckiego
Szanowni Państwo,
zgodnie z obwieszczeniem o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sarnaki informuję, że w przypadku chęci osobistego skonsultowania Państwa złożonego wniosku do studium z pracownikiem Urzędu Gminy preferowane godziny konsultacji to 8:00 – 10:00.
Wójt Gminy Sarnaki
/-/ Grzegorz Arasymowicz
Prognoza oddziaływania na środowisko – tekst
Prognoza oddziaływania na środowisko – mapa
Zał. Nr 1 – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Sarnaki
Zał. Nr 2 – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Sarnaki – MAPA
Zał. Nr 3 – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Sarnaki – MAPA
10 lipca, w Sarnakach odbył się finał projektu “Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe” realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach.
Od 5 do 25 czerwca we wsiach gminy Sarnaki miało miejsce 5 spotkań, w trakcie których odbywały się warsztaty kulinarne, zajęcia plastyczne, gry i zabawy oraz wspólne śpiewanie przy akompaniamencie Zespołu Pieśni i Tańca Pasieka z Platerowa – wszystko oparte na lokalnej, ludowej tradycji.
Finał miał uroczysty charakter. Na placu, gdzie odbywało się wydarzenie, przybyli mogli – na kilku stanowiskach – spróbować ubić masło, podejrzeć, jak powstaje sękacz, utkać zakładkę do książki, zrobić korale czy papierową kurkę, zgłębić tajniki tkactwa, stworzyć lalkę “ziarnuszkę”. Wszystkie wykonane własnoręcznie rzeczy można było zabrać ze sobą.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki wozem konnym i zagrody ze zwierzętami. Nie zabrakło stoisk z rękodziełem lokalnych artystów. Swoje wyroby kulinarne polecały gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich.
Na dużej i małej scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne, wykonujące muzykę ludową.
Z zespołem Pasieka publiczność mogła pośpiewać, a przy muzyce kapeli Zdzisława Marczuka potańczyć.
Partnerami zadania byli: Gmina Sarnaki,Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach. Mieszkańcy Litewnik Nowych, KGW Klepaczew Nadbużanki, OSP Klepaczew, Sołectwo Klepaczew, KGW Borsuki, Stowarzyszenie Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem, OSP Borsuki, KGW Mierzwice, OSP Mierzwice, KGW w Hołowczycach Kolonii Nie-zapominajka, Sołectwo Hołowczyce Kolonia, OSP Hołowczyce.
INFORMACJA
Firma HUBER Wieczorek Hubert, Góra Puławska w 2022 r. będzie zajmowała się usuwaniem azbestu z terenu Gminy Sarnaki.
Informacje kontaktowe:
tel. 48 332 02 13 lub 882 840 392
/-/ Urząd Gminy Sarnaki
Treść obwieszczenia Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego w sprawie budowy drogi S19
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo,
Informujemy, iż w dniach 11 – 15 lipca 2022 r. (poniedziałek – piątek.), KASA Urzędu Gminy Sarnaki będzie nieczynna.
Za utrudnienia przepraszamy.
Wszelkich należności na rzecz Gminy Sarnaki można dokonywać przelewem elektronicznym za pośrednictwem bankowości internetowej. Wpłaty mogą być również dokonywane BEZ PROWIZJI bezpośrednio na rachunek urzędu w Banku Spółdzielczym w Sarnakach.
PODATKI, CZYNSZ ZA DZIERŻAWĘ, OPŁATA ZA UŻYTKOWANIE WIECZYSTE, OPŁATA SKARBOWA:
57 8048 0000 0000 1658 2000 0130
OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI:
55 8035 0000 1300 1658 2000 0620
Wójt Gminy Sarnaki
/-/ Grzegorz Arasymowicz
Urząd Gminy Sarnaki
ul. Berka Joselewicza 3, 08-220 Sarnaki
tel. 83 359 91 98
e-mail: gmina@sarnaki.pl
ePUAP: 18b51itujo
Zaproponuj zmiany, zgłoś pomysł na nowe zadania!
Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, zaprasza do udziału w pracach nad przygotowaniem projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok.
Propozycje do projektu można składać od 6 do 20 lipca br.
Roczny Program Współpracy to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. To w nim znajdują się informacje o celach i formach współpracy, jak również o planowanych środkach finansowych na zlecanie zadań do realizacje przez organizacje pozarządowe. Program wskazuje również jakie zadanie publiczne w danym roku samorząd określa jako priorytetowe.
Bądź aktywny, Twoje zdanie się liczy!
[..]